Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 21: Jak walczyć z błędami programów?

25 marca 2022 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Do zadań testerów należy m.in. wykrywanie takich błędów, których nie dostrzegli autorzy oprogramowania
autor zdjęcia: shutterstock
źródło: Rzeczpospolita
Do zadań testerów należy m.in. wykrywanie takich błędów, których nie dostrzegli autorzy oprogramowania

Testowanie oprogramowania stało się obowiązującą procedurą w przypadku większości dużych projektów informatycznych i ten stan trwa do dzisiaj. Natomiast w dobrych firmach produkujących oprogramowanie są całe zespoły dociekliwych, a nawet zawodowo złośliwych testerów.

W poprzednim odcinku tego cyklu felietonów przedstawiłem kilka informacji na temat skutków błędów w programach. Wspomniane wyżej przykłady to „wierzchołek góry lodowej” – mała część ogromnej liczby różnych problemów, na które natknęła się coraz bardziej uzależniona od komputerów działalność ludzi i instytucji. Większość tych problemów pojawiła się na skutek występowania błędów w programach.

Błędy w programach komputerowych są bardzo trudne do wykrycia. Gdy już ustalimy, że błąd jest – jego lokalizacja i usunięcie nie stanowią zasadniczego problemu. Ale jak się upewnić, że żadnego błędu nie ma? To jeden z najpoważniejszych problemów informatyki.

Testowanie, czyli walka z błędami

Próbowano różnych metod formalnych, o których napiszę dalej, ale praktyka jest taka, że programy po ich napisaniu się testuje. Polega to na wielokrotnym uruchamianiu programu z różnymi zestawami danych wejściowych, dla których prawidłowy wynik jest znany i może być sprawdzony.

We wczesnym okresie rozwoju informatyki (do 1956 r.) wspomniany wyżej debugging (mający na celu wykrycie ewidentnych błędów popełnionych przez programistę) oraz testowanie programu traktowano jako w istocie tę samą czynność. Było to po prostu empiryczne badanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12225

Wydanie: 12225

Spis treści

Reklama

Zamów abonament